Koupit starý, či nový dům?

To je vždy otázka - koupit starší, již používaný dům, do kterého se může člověk hned nastěhovat a přesně vidí co kupuje, či si nechat dům postavit, čekat, než se dostaví, ale podle svých představ? Obě varianty mají své klady a zápory. Obecně doporučuji svým klientům:

1) Doba, kdy se kupoval či stavěl dům na celý život a sloužil ještě potomkům potomků. ta už je pryč. Proto to neberte zase tak vážně. Jakýkoli dům můžete za pár let zase prodat (většinou na tom vyděláte) a jít do nového. Změna je život.

2) Rozhodně si nemyslete, že je při nedostatku peněz řešením koupit polorozpadlý dům v představě, že ho postupně budete rekonstruovat dle svých finančních možností po částech. Nebudete. Veškeré volné prostředky vložíte do zachraňování různých havárií, odstraňování vlhkosti atd. S největší pravděpodobností buď z domu nikdy neuděláte útulný, krásný domek a celý zbytek života budete žít v provizoriu. Nebo vám dojde trpělivost a tu hypotéku si přece jenom vezmete - ať už abyste konečně dům od základů celý opravili, či abyste si nechali postavit nový a ten starý prodali. Všimněte si také, že těch opravdu zrekonstruovaných domů, které splňují nároky na opravdu kvalitní bydlení, je na trhu velice málo a pokud se objeví, je jejich cena většinou dost vysoká. Většina ostatních, kde v inzerátu se objeví "po kompletní rekonstrukci" je pro zájemce zklamáním. Většina lidí si totiž pod tímto termínem představují, že někde zboří příčku, jinde dostaví, vymění vypínače světel za modernější, vymalují, nově obloží koupelnu. Někomu třeba i zbudou peníze na výměnu vedení elektřiny, ale ty zase potom často chybí někde jinde. Tedy, starý dům k rekonstrukci doporučuji lidem, kteří mají dostatek hotovosti či dostatečné příjmy a víc než samotný dům je pro ně důležitá lokalita.

3) Při dostatku financí a naopak nedostatku času také doporučuji si nechat postavit nový dům podle svých představ, či koupit dům po té opravdové rekonstrukci. No, vlastně při tom dostatku peněz je to vlastně dost jednoduché.

zpět