Financování nákupu nemovitosti

Prodejní cenu nemovitosti hradí kupující buď z vlastních zdrojů, či prostřednictvím úvěru.

Často se stává, že zájemci si vyberou dům. Pak se ale zjistí, že v hotovosti nemají téměř nic a domnívají se, že si "vyřídí hypotéku" a tím to bude vyřízeno. Skutečnost většinou není tak jednoduchá.

Naprostým základem je dostatečný, doložitelný příjem žadatele o úvěr. Banky, či stavební spořitelny většinou počítají s nutným životním minimem na domácnost žadatele. K tomu připočtou zhruba 50 % navíc + výši předpokládané splátky úvěru + náklady na splácení případných jiných závazků (alimenty, leasing, jiné půjčky atp.). Pokud je výsledná částka nižší nebo se rovná čistým příjmům domácnosti, jsme na dobré cestě.

Další neopomenutelnou věcí je, že banky většinou vyžadují, aby kupující složil část peněz z vlastních zdrojů. Některé banky požadují 30 %, některé 15 %, záleží na typu banky, kterou si vyberete.

Důležitá je cena nemovitosti. Pro schválení úvěru banky požadují odhad tržní ceny, stanovený pracovníkem banky. A ten může být jiný (a většinou bývá nižší), než částka, na které se zájemce dohodl s kupujícím.

Vyřízení úvěru také není procházka růžovým sadem. Znamená to si zjistit, v které bance je pro zájemce úvěr nejpřijatelnější, zjistit si na přepážce, co všechno bude banka potřebovat, doložit všechny potřebné dokumenty.

Z naší zkušenosti bych ráda zájemcům o úvěr doporučila, aby se nejdříve informovali o tom, jak vysokou částku jim bude banka ochotna poskytnout.

Nejpřímější a nejjednodušší cestou je obrátit se na profesionály, tedy na firmu, která se specializuje na vyřizování úvěrů. Věřte, že za vás taková firma vyřeší spoustu otázek, vybere pro Vás nejvýhodnější banku, může navrhnout i kombinaci hypotéky a stavebního spoření.

V případě zájmu Vám vyřízení úvěru zajistíme ve spolupráci s našemi hypotečními poradci.

zpět